Pojišťovny: Uplatnění škody při zanedbání občanské povinnosti

Pojištění

Dobrý den, bydlím v družstevním bytě a nademnou bydlí lidé v podnájmu. Stalo se,že jsem měla zatopené wc.Tudíž jsem šla o patro výš a tam mi podnájemníci řekli,že voda kape 2 dny,oni si dali kybl na wc a tím,že havárii,která logicky vznikla nad nimi nikomu nenahlásili a mi vznikla škoda na majetku.Kontaktovala jsem majitelku bytu,která jej pronajímá a ta mi odmítá uhradit škodu.Má otázka zní:po kom mám vymáhat škodu?Když podnájemníci nezabránili vzniku škody třetí osobě a zenedbali svou občanskou povinnost včasným nahlášením vzniku havárie v bytě nad nimi.Byt mám pojištěný,ale není má povinnost to přeci hlásit z mé pojistky.Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nárok na náhradu škody budete uplatňovat u škůdce (tj. člověku, kdo škodu způsobil). Máte ovšem pravdu, že sousedé nad Vámi měli zakročovací povinnost, která může snižovat odpovědnost osoby, která škodu způsobila jinak.