Pojišťovny: Uplatňování škody u dvou pojistek

Úraz ve škole Pojištění

Dobrý den, Dcera při školním lyžařském výcviku upadla a rozřízla si koleno levé nohy. Budeme uplatňovat dvě úrazové pojistky školní a z našeho úrazového pojištění. Při vyplňování tiskopisů pro naši pojišťovnu mě zaujaly dotazy: jestli se úraz stal při sportu a pokud ano zda se jednalo o organizovanou sportovní činnost? Můj dotaz tedy zní, zda je školní lyžařský výcvik organizovaná sportovní činnost, dcera se v žádné sportovní organizaci jako sportovec nesdružuje. Dále je zde dotaz zda-li uplatnil pojištěný nárok na pojistném plnění za stejný úraz i u jiného pojistitele, pokud ano uveďte název pojistitele. Ano uplatňujeme u školy. Můj dotaz zní, zda to má nějaký vliv na vyplacení úrazové pojistky, když budeme uplatňovat ze dvou pojistek, připadá mi to nemorální se takhle dotazovat. Děkuji Ludwigová

Dobrý den,

organizovaná sportovní činnost je druh volné živnosti. Toto živnostenské oprávnění mívají např. sportovní oddíly nebo osobní trenéři. Škol pořádajících lyžařský výcvik v rámci školského zákona a metodických pokynů vydaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, se tato živnost netýká.

Škola je objektivně odpovědná za náhradu škody v případě školního úrazu. Školy bývají pro tyto případy pojištěné, při nárokování odškodnění si jej nicméně nárokujete přímo vůči škole, nikoliv vůči jinému pojistiteli – škodnou událost svému pojistiteli pak nahlásí škola. Nároky na odškodnění od školy a od své úrazové pojišťovny se nekonzumují – lze je tedy žádat současně oba, aniž by se nějak navzájem poměrně ponižovaly nebo krátily.

S pozdravem,