Pracovněprávní nároky: Upřednostnění u osobního ohodnocení

Platové třídy

Jsme kolektiv účetních. Jako zaměstnanci jsme zařazeni do platových tříd. Daňový referent má třídu 9 ostatní třídu 8. K tomu máme 3.000 Kč osobní ohodnocení. K 28.2.2015 odešla kolegyně s třídou 8. Místo ní nastoupila účetní s praxí. dostala třídu 8 a osobní 1.500 Kč. Odešla ve zkušební době. 1.6.2015 nastoupila paní z banky bez praxe účetní. Vedoucí od vedení dostal pokyn dopsat do popisu práce, že bude finanční referent aby mohla mít třídu 9 a dostala osobní 6.000 Kč, které se nakonec navýšilo na 10.000 Kč. Paní navíc nevykonává ani veškerou práci, kterou dělala bývalá kolegyně. Chtěla jsem se zeptat, opravdu může zaměstnavatel v podobě osobního ohodnocení upřednostńovat jednoho zaměstnace ? Děkuji moc za odpověď. Jana Coufalová

Dobrý den,

zaměstnavatel skutečně může upřednostňovat určité zaměstnance, nesmí se však jednat o diskriminaci ostatních zaměstnanců, jelikož obecně platí, že za stejnou práci by měla náležet stejná odměna. Pro vyšší odměňování určitých zaměstnanců proto musí existovat nediskriminační důvod (lepší pracovní výsledky, delší doba zaměstnání, samostatnější práce, …)