Pojišťovny: Úraz a zrušená pojistka

Odškodnění za úraz

Dobrý den, manželovi se stal úraz v práci dne 21. 9. 2017. Shodou okolností jsme na doporučení našeho finančního poradce oba rušili v srpnu pojištění a sjednávali nová, výhodnější. Manželova původní smlouva u pojišťovny české spořitelny byla ukončena k 30. 9. 2017 a nová začala 1.10.2017. Nyní přišlo plnění z pojišťovny české spořitelny 3000,- s tím, že plnění je možné vyplatit pouze za dobu trvání smlouvy(což bylo jen 10 dní). Manžel marodil celkem 60 dní. Jak prosím hovoří zákon? Pojišťovna má v podmínkách napsáno, že : "plnění je pouze za dny platnosti smlouvy, pokud zákon nehovoří jinak." Je nějaká "právní ochrana" při přechodu z jedné pojišťovny ke druhé? Děkuji a přeji pěkný den, Benešová

Vážená paní Benešová,

ve vašem případě je nutno odpověď rozdělit do dvou částí.

První z nich je fakt, že se manželovi úraz stal v práci, tudíž veškeré finanční nároky by měly plynout z pojištění jeho zaměstnavatele (bolestné, stížení spol. uplatnění, náhrady mzdy/platu atd.). V tomto případě by pojistné plnění nemělo být nijak kráceno.

V druhém případě, pokud chcete získat plnění i od své pojišťovny, je třeba vzít v úvahu fakt, že jste neobnovili svou původní smlouvu novými podmínkami (což bývá často výhodnější), ale uzavřeli jste zcela novou smlouvu. V tomto případě by bylo nutné posoudit znění obchodních podmínek nejen nové, ale i staré smlouvy.

Z Vašeho příspěvku nevyplývá, zda výše zmíněné ustanovení je ze staré, nebo nové smlouvy. Je zde totiž možnost, že staré obchodní podmínky počítaly i s variantou přechodu na novou smlouvu během pracovní neschopnosti.