Zdraví: Úraz na lyžích

Odškodnění za úraz

Dobrý den, stal se mi těžký úraz na sjezdovce na Slovensku. Při pádu jsem narazil na nezabezpečenou ocelovou konstrukci bilboardu na sjezdovce. Mám zlomené dvě žebra, šest obratlů na páteři a s toho jsou dva po operaci sešroubované. Podal jsem trestní oznámení na provozovatele sjezdovky za nezabezpečení a označení sjezdovky. Trestní oznámení bylo odloženo, proti tomu jsem podal odvolání. Jak mám pokračovat abych dostal pěněžní vyrovnání za ušlou mzdu, bolestné, atd.... . Prosím o radu, jak se můžu bránit? Děkuji za pomoc. K

obrý den,

z Vašeho popisu případu se zdá, že došlo k porušení tzv. prevenční povinnosti a vlastník sjezdovky, resp. billboardu, by mohl být odpovědný za újmu Vám způsobenou, pokud byl billboard nevhodně umístěn a nedostatečně zabezpečen tak, aby nedošlo k újmě na zdraví. Samozřejmě vše záleží na konkrétních okolnostech případu, jako například umístění a viditelnost billboardu, rychlost jízdy, apod. Takovéto skutečnosti by bylo v případě sporu potřebě doložit, a to například fotodokumentací, lékařskými zprávami, přítomnými svědky, atd. Dále je nutné počítat s tím, že odpovědnostní vztah se v tomto případě bude zřejmě řídit slovenským právem, na základě místa škodné události.

V prvé řadě je tak vhodné se obrátit přímo na odpovědnou osobu, tedy vlastníka předmětného billboardu, kterým bude zřejmě vlastník sjezdovky, se žádostí o náhradu způsobené újmy. V případě, kdy by náhradu odmítl, je možné se obrátit s nárokem na soud. Je však nutno opět brát v potaz, že by ve věci byly s největší pravděpodobností příslušné slovenské soudy.

Zpět do Zdraví