Úrazy na chodníku: Úraz na mokrých schodech

Úraz v bytovém domě

Dobrý den, spadla jsem u nás v domě ze schodů, které tou dobou umývala uklízečka. Nikde nebylo žádné označení a já šla ze schodů pomalu a v teniskách (nevhodná obuv je tedy vyloučena). Bohužel jsem uklouzla a po tvrdém dopadu jsem nyní v pracovní neschopnosti z velmi bolestivou frakturou kostrče. Mám nárok požadovat odškodné? Pokud ano, po kom a jakým způsobem? Dům je obecní. Velmi děkuji za radu.

Dobrý den,

za újmu, ke které dojde v objektu bytového domu, odpovídá vlastník nemovitosti.Zároveň by však měla uklízečka na mokrou podlahu upozornit. Na druhou stranu, Vy jako obyvatelka domu byste měla znát prostředí, ve kterém se pohybujete, a předvídat nebezpečí uklouznutí při pohledu na mokrou podlahu. Nárok na odškodnění zde sice dán je, ale bude velice obtížné jej vymáhat. Musela byste prokázat, že jste nebyla obeznámena s nebezpečím uklouznutí a nemohla jste ho ani předvídat a také, že jste svou chůzi přizpůsobila kluzkému povrchu. Většina pojišťoven však z předmětu plnění vylučuje situaci, kdy se úraz přihodí obyvateli domu, a plní pouze za předpokladu, že se jednalo o třetí osobu.

Pokud však budete mít zájem, můžeme se na případ podívat. ZADAT PŘÍPAD K POSOUZENÍ PRÁVNÍKEM ZDARMA