Zdraví: Úraz při školní potyčce

Odškodnění za úraz ve škole

Dobrý den, při potyčce mezi spolužáky na lyžařském výcviku došlo k úrazu. Škola se chce zcela zprostit odpovědnosti. Prosím o radu. Děkuji

Dobrý den,

škola odpovídá žákům škol za škodu, která jim vznikla porušením právních povinností nebo úrazem při teoretickém a praktickém vyučování ve škole nebo v přímé souvislosti s ním.

Je však důležité podotknout, že tato odpovědnost není odpovědností absolutní a nastane pouze v případech, kdy ze strany školy došlo k porušení právní povinnosti a jednalo se o škodu vzniklou při praktickém či teoretickém vyučování.

Z Vašeho krátkého příspěvku bohužel nelze posoudit konkrétní situaci, avšak mám za to, že v případě svévolné rvačky dvou žáků, škola nemá povinnost k náhradě škody, neboť rvačka není činnost, která je prováděna při vyučování a současně se dá předpokládat, že před soudem by se škola zprostila odpovědnosti, pokud by prokázala, že škoda byla způsobena žákem, který svým zaviněním porušil předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví, pokud s nimi byl řádně seznámen.

Stále však máte možnost požadovat náhradu škody po osobě, resp. zákonných zástupcích žáka, který úraz způsobil.

Zpět do Zdraví