Bydlení: Úročení kauce

Vrácení kauce

Dobrý den, jak se má úročit kauce -jistota - od kterého data, když byt je pronajat již tři roky, kdy ještě nebyla dle NOZ povinnost úročit jistotu. Lze uložit jistotu na samostatný účet s tím, že banka bude úročit a danit? Podle NOZ jsem jako dlužník - proč když nemám zájem nijak manipuloovat s jistotou. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úrok z jistoty můžete začít počítat od 1. 1. 2014, neboť na základě přechodných ustanovení v novém občanském zákoníku, se nájmy uzavřené přede dnem jeho účinnosti, se ode dne jeho účinnosti řídí novým občanským zákoníkem.

Co se týče výše úrokové sazby, je poměrně problematické určit její výši. Nejsou-li úroky sjednány dohodou, platí dlužník obvyklé úroky požadované za úvěry, které poskytují banky v místě bydliště nebo sídla dlužníka v době uzavření smlouvy.

Jistotu tedy musíte úročit dle sazby, kterou poskytují banky v místě Vašeho bydliště.

Zpět do Bydlení