Pracovněprávní nároky: Ústní dohoda se zaměstnavatelem

Spor se zaměstnavatelem

Před třemi lety jsem podepsal pracovní smlouvu jako učitel pro 1.stupeň ZŠ. Byla mi okamžitě přidělena FUNKCE ZÁSTUPCE ŘEDITELE ODLOUČENÉHO PRACOVIŠTĚ, pro kterou jsem byl vybrán po výběrovém řízení organizovaném školou. Nyní po 3 letech za mnou přišel p.ředitel z návrhem, že funkci zástupce odloučeného pracoviště chce úplně zrušit a nabídl mi možnost učit dál na hlavní škole ve sportovní třídě. Pochopil jsem jeho záměr a důvody a ústně jsem přijal místo třídního učitele ve sportovní třídě. Podotýkám, že jsem za celou dobu ve své funkci neměl problémy s pracovní náplní a škola fungovala výborně. Nyní si pan ředitel rozmyslel i mé zařazení do slíbené sportovní třídy, ačkoliv toto zařazení bylo podmínkou mého dobrovolného odstoupení z funkce zástupce. Všechna tato naše jednání probíhala jen mezi námi jako ústní dohoda. DOTAZ: Mám nějakou možnost vyžadovat zařazení do třídy, kterou mi ústně slíbil, a nyní dohodu nechce dodržet? Mám totiž podezření, že se mu nehodím "do krámu" a chce se mě postupně zbavit. Souvisí to s ješitností těchto vedoucích činitelů. Děkuji velmi za Vaši odpověď a radu.

Vážený pane,

v podobných situacích je jakékoli dokazování v případě soudního sporu velmi obtížné. Z Vašeho popisu odhadujeme, že Vaše odstoupení z funkce bylo písemné, jakékoli ústní dohody na toto odstoupení navazující nebo s ním související jsou v podstatě neprokazatelné. Reálná vymahatelnost závazku učiněného ústně je tak vesměs nulová, jedinou možností v takových situacích je přítomnost svědků při konkrétním slibu. Pokud by Vám ředitel dal neoprávněně výpověď, neváhejte se na nás obrátit, dbejte ovšem na velmi krátkou dvouměsíční lhůtu pro podání žaloby v případech neoprávněných výpovědí.

S pozdravem,

Vaše nároky