Pracovněprávní nároky: Ústní sdělení výpovědi ve zkušební době

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, byl mi poslední den zkušební doby ukončen pracovní poměr. Bylo mi to vzděleno ústně a e-mailem . Věci jsem vrátil. Nebylo mi to dáno písemně a nemám ani započtový list, abych se mohl přihlásit na úřadě . Co mám dělat. Pro pracovní úřad jsem momentálně stále zaměstnán . Patová situace. Děkuji

Vážený pane,

jestliže jste do zaměstnání přestal chodit, znamená to v podstatě, že souhlasíte s výpovědí a jste si vědom skončení pracovního poměru. Tuto výpověď, resp. zrušení ve zkušební době, můžete rozporovat žalobou na určení neplatnosti výpovědi z důvodu její špatné formy, následně bude určeno, že Váš pracovní poměr nadále trvá a zaměstnavatel Vám bude muset hradit náhradu mzdy. Lhůta na podání této žaloby je však pouze dva měsíce a proto je třeba celou záležitost řešit neprodleně. Ideální bude, když zaměstnavateli sdělíte, že se chystáte tuto žalobu podat a bude Vám hradit náklady soudního řízení a právního zastoupení. Velmi pravděpodobně Vám písemnou výpověď a zápočtový list vydá. Případně přijdete do zaměstnání a budete požadovat přidělení práce, jelikož jste neobdržel žádnou výpověď ani zrušení pracovního poměru. Zaměstnavatel Vám pak buď přidělí práci, nebo spíše okamžitě zruší pracovní poměr z důvodu, že jste zaměstnání nenavštěvoval. Tak či tak se dostanete do situace, kdy budete mít v ruce písemnou výpověď, resp. písemné zrušení pracovního poměru, které potřebujete pro úřad práce. Poslední možností je obrátit se na Inspektorát práce a nahlásit nekalé praktiky zaměstnavatele, kterému by hrozily vysoké pokuty.

S pozdravem Vaše nároky.cz