Pracovněprávní nároky: Uznání nemoci z povolání

Nemoc z povolání

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se uzná syndrom karpálního tunelu jako nemoc z povolání.V podniku jsem pracovala čtyři roky a osm měsíců, práce byla hodně fyzicky náročná a pracovalo se v chladu. Od nového roku jsem byla přeřazena na třísměnný provoz, takže jsem musela dát výpověď, jelikož jsem samoživitelka a nemám hlídání pro syna. Od ledna jsem tedy v evidenci Úřadu práce, teprve teď byl čas na to, nechat se pořádně vyšetřit. Ruce mě začaly bolet už půl roku po nástupu do tohoto podniku, asi před třemi lety jsem poprvé navštívila ortopeda, dostávala jsem prášky, kapky, krémy...ale nic nepomáhalo, lékař vždy řekl, že mám záněty zápěstí, a že to bude z přetížení. Teď jsem podstoupila vyšetření na neurologii a potvrdil se syndrom karpálního tunelu na obou rukách, na pravé středně těžký nález. Pravou ruku jsem si už nechala odoperovat, hlavně i z důvodu, že nemohu sehnat práci, protože zaměstnavatelé požadují před nástupem vyšetření karpálních tunelů. Proto prosím o radu, zda bych vůbec měla šanci uspět. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zda se jedná o nemoc z povolání, Vám mohou potvrdit pouze na specializovaném pracovišti pro obor pracovního lékařství. Požádejte svého praktického lékaře, aby Vás na toto pracoviště poslal. Pokud tak z nějakého důvodu neučiní, na pracoviště za účelem vyšetření nemoci z povolání se můžete objednat i sama. Specialista z oboru pracovního lékařství vydá na základě Vašeho vyšetření posudek, který nemoc z povolání buď uznává, nebo neuznává. Jestliže je Vaše nemoc z povolání potvrzena, můžete žádat svého bývalého zaměstnavatele o odškodnění. Více o nemoci z povolání se dočtěte v článku Vše ohledně nemocí z povolání.

Jestliže Vám zaměstnavatel odmítne vyplatit odškodnění, můžete se obrátit na společnost Vaše nároky.cz a zadat případ ZDE.