Pracovněprávní nároky: Valorizace náhrady mzdy za ztrátu na výdělku

Náhrada mzdy

Dobrý den, od r. 2006 od bývalého zaměstnavatele pobírám náhradu za ztrátu na služebním příjmu po skončení neschopnosti ke službě. Příjem je pravidelně ponížen o částku minimální mzdy (od 1.1.2017 o 11000 Kč hrubého), přičemž jsem začal na částce 7955 Kč (2006). Náhrada mzdy je mi pouze valorizována podle nařízení vlády (naposledy NV č. 424/2016 Sb. k valorizaci průměrného sl. příjmu pro výpočet náhrady za ztrátu na sl. příjmu po skončení neschopnosti ke službě o 2,2 proc.). Ukládá krácení náhrady za sl. příjem o aktuální výši min. mzdy zákon nebo je rozhodnutí čistě na zaměstnavateli? Jeví se mi tento postup jako znevýhodňující. Zcela bych se ztotožnil s ponížením náhrady o min. mzdu v době vzniku nároku, tj. 7955 Kč v r. 2006. Prosím o váš názor na tento dotaz. Děkuji. S pozdravem Jaroslav Novotný Liberec

Dobrý den,

tento postup skutečně vyplývá se zákona. Jelikož náhrada za ztrátu na výdělku se počítá jako rozdíl mezi výdělkem, který jsem dosahoval před uznání renty, a výdělkem, který jste schopný dosahovat po uznání pracovní neschopnosti. V případě, kdy nemáte zaměstnání, počítá se s tzv. fiktivním výdělkem, který je právě ve výši minimální mzdy. Z tohoto důvodu je tento postup v pořádku.