Stát: Veřejně prospěšné práce od ÚP

Úřad práce

Jsem inženýr (věk 56 let) 6 měsíců registrovaný na ÚP. Nyní jsem posílán na nekvalifikované „veřejně prospěšné práce“, což v tomto konkrétním případě znamená pracovní poměr na půl roku na 0,7 úvazku. Mzda by za to byla jen o málo nižší, než činí moje podpora v nezaměstnanosti. Je to vše v pořádku? Co pro mne bude znamenat přijmutí a co nepřijmutí této práce?

Dobrý den, jako uchazeč registrovaný na Úřadu práce, máte právo na to, aby Vám bylo sjednáno vhodné zaměstnání. Vhodným zaměstnáním je zaměstnání

a) které zakládá povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti,

b) jehož délka pracovní doby činí nejméně 80 % stanovené týdenní pracovní doby,

c) které je sjednáno na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou delší než 3 měsíce a

d) které odpovídá zdravotní způsobilosti fyzické osoby a pokud možno jeho kvalifikaci, schopnostem, dosavadní délce doby zaměstnání, možnosti ubytování a dopravní dosažitelnosti zaměstnání.

Pro uchazeče o zaměstnání, který je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání po dobu delší než 1 rok, je vhodným zaměstnáním i takové zaměstnání, které splňuje podmínky stanovené v písm. a), b) a d) nebo splňuje podmínky stanovené v písm. a), c) a d) a délka jeho pracovní doby činí nejméně 50 % stanovené týdenní pracovní doby.

Pro uchazeče o zaměstnání, který má být umístěn na výkon veřejně prospěšných prací, je vhodným zaměstnáním i zaměstnání jehož délka pracovní doby činí nejvýše polovinu délky stanovené týdenní pracovní doby podle § 79 zákoníku práce, a které odpovídá jeho zdravotní způsobilosti.

V případě že se uchazeč bez vážného důvodu odmítne nastoupit do vhodného zaměstnání nebo

odmítne nastoupit na dohodnutou rekvalifikaci nebo neplní povinnosti související s rekvalifikací či odmítne nabídku na rekvalifikaci, vyřadí jej Úřad práce z evidence uchazečů.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Stát