Pojištění automobilu: Viník nehody nezjištěn

Neznámý viník nehody

Dobrý den,neznámý viník mi před domem naboural auto a z místa nehody ujel. Zavolal jsem policii, ta přijela, vše nafotila a zdokumentovala. Existuje nějaký způsob, kterým by mi pojišťovna uhradila škodu na mém vozidle i přesto, že nemám sjednané havarijní pojištění? Slyšel jsem o České kanceláři pojistitelů kam jsem již také napsal, ale zpět jsem dostal pouze negativní odpověď. Nelíbí se mi, že bych měl platit za chybu někoho jiného. Můžete mi prosím poradit? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel ve Vašem případě se pravděpodobně náhrady škody nedomůžete. Náhrada škody by měla být primárně hrazena z povinného ručení viníka nehody. Pokud je viník nehody neznámý, je zde možnost, že škodu nahradí Česká Kancelář Pojistitelů, a to tzv. garančního fondu. Bohužel však ve Vašem případě ČKP postupovala správně, neboť dle § 24 odst. 2 zákona č. 168/1999 Sb., o povinném ručení, Kancelář poskytuje z garančního fondu poškozenému a) plnění za újmu způsobenou provozem nezjištěného vozidla, kterou je povinna nahradit nezjištěná osoba; plnění za újmu na věci nebo ušlém zisku vzniklém v souvislosti se škodou na věci poskytne Kancelář pouze tehdy, pokud současně s touto škodou byla poškozenému způsobena i záViník nehodyvažná újma na zdraví.

S ohledem na Výše uvedené tedy na plnění z Garančního fondu nárok nemáte a musíte doufat, že Policie ČR najde skutečného viníka nehody, který by Vaši škodu uhradil.