Výmoly na silnici: Výmol na silnici

Výmoly na silnici

Dobrý den, těsně před Vánoci jsem vjel do díry na silnici mezi Olomoucem a Pardubicemi, urvalo mi to kolo od auta a musel jsem si zavolat odtahovku. Mám nárok na odškodnění? Po kom ho mám případně žádat? Děkuji.

Dobrý den,

doporučila bych Vám, abyste se nejprve obrátil na svoji pojišťovnu. Jestliže pojišťovna odmítne opravu poškozeného vozidla uhradit, bude nezbytné náhradu škody vymáhat po vlastníkovi dané komunikace. V souladu s ustanovením zákona o pozemních komunikacích je vlastníkem dálnic a silnic I. třídy stát, vlastníkem silnic II. a III. třídy kraj, na jehož území se silnice nacházejí, a vlastníkem místních komunikací je obec, na jejímž území se místní komunikace nacházejí. Vlastníkem účelových komunikací pak mohou být fyzické či právnické osoby.

Nárok na odškodnění vycházíz právní úpravy zákona o pozemních komunikacích, podle které vlastník komunikace odpovídá za škody vzniklé uživatelům těchto pozemních komunikací, jejichž příčinou byla závada ve sjízdnosti, pokud neprokáže, ženebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit, ani na ni předepsaným způsobem upozornit. Z výše uvedeného je zřejmé, že vlastník komunikace se může v mnoha případech své odpovědnosti za poškození Vašeho vozidla zprostit. V případě, že tedy vlastník komunikace odmítne nést odpovědnost za vzniklou škodu, bude vždy nezbytné pečlivě zvážit, zda má smysl vymáhat nárok i soudní cestou. Hodně totiž záleží i na takových okolnostech jako, zda byla díra viditelná, či zda jste přizpůsobil jízdu stavu vozovky.