Pracovněprávní nároky: Vrácení doplatků za pracovní úraz

Pracovní úraz

Dobrý den. Jsem ročník 1958 a v 55,5 letech mi vznikl nárok na hornický důchod a stále pracuji, protože pobírám doplatek po pracovním úrazu z r.1986. Tento doplatek mi bude vyplácen do 65 let. Zjistil jsem že o starobní důchod můžu požádat max.5 let zpětně. Kdybych tak učinil před 60 rokem života, musel bych vrátit doplatky s.p. Diamo, nebo se doplatky po pracovním úrazu berou jako můj výdělek? Děkuji za odpověď Jaroslav

Pěkný den pane Jaroslave,

renta náleží dle §271 b) odst. 6 zákoníku práce 262/2006 Sb. zaměstnanci za splněných zákonných podmínek do data přiznání starobního důchodu. Ve Vašem případě, kdy byste si požádal o starobní důchod zpětně, by Vám náhrada přestala náležet již ode dne přiznání důchodu. Proto bych na Vašem místě zvážila finanční výhodnost Vašeho kroku.