Bydlení: Vrácení kauce za pronájem bytu

Vrácení kauce

Tři roky jsem si pronajímala byt. Složila jsem kauci 20000 kč, když jsem byt předávala, majitelka mi odmítla kauci vrátit, že počká až na vyúčtování služeb. Nakonec mi vrátila při předávce bytu alespon polovinu s tím, že počkáme na vyúčtování. po půl roce jsem ji kontaktovala a požádala o přehled vyúčtování a vrácení kauce. Vyúčtování mi odmítla ukázat, s tím, že mi nějakou částku vrátí a z kauce mi odpočetla 7000 za vymalování, (byt jsem při předávce vymalovala, ona tvrdí že nedostatečně) a dále odpočetla 1000 Kč za drobné opravy, jediná vada, kterou po třech letech bytu užívání našla byly posunuté dvířka na koupelnové skřínce, což vzniklo opotřebením, uvolněný šroubek, nic poškozeno nebylo. Na účet mi poslala cca 12000 s tím, že jsme vyrovnané. Nesouhlasím s jejím postojem, jak mám nyní postupovat?

Dobrý den,

v souladu s právní úpravou v občanském zákoníku si pronajímatelka bytu může z kauce odečíst určitou částku na úhradu případného dluhu, který v souvislosti s nájmem bytu vznikl, nicméně zbylou část je povinna Vám po skončení nájmu vrátit. Z kauce tedy lze odečíst náklady na energie a opravy případných škod, které v bytě za dobu trvání nájmu vznikly. Za běžné opotřebení při běžném užívání bytu a vady, které je povinna odstranit pronajímatelka však jako nájemce neodpovídáte a oprava takových vad nemůže být hrazena z Vaší kauce. Dále bych podotkla, že při skončení nájmu a předání bytu pronajímateli je vhodné, aby strany sepsaly předávací protokol se seznamem případných škod a výší jejích úhrady. Z Vašeho dotazu není zřejmé zda se tak stalo. Bez existence předávacího protokolu bude nyní jen těžko prokazatelné, jaké škody a v jaké výši na předmětu nájmu vznikly. Můžete zkusit zaslat pronajímatelce písemnou výzvu k vydání zbylé části kauce, pokud by tak však dobrovolně neučinila, bylo by nutné řešit věc soudní cestou.

Zpět do Bydlení