Pojištění automobilu: Vrácení vyplaceného pojistného plnění

Spor s pojišťovnou

Má pojišťovna nárok na vrácení vyplaceného pojistného plnění dodatečně? Pojišťovna vyplatila pojistné plnění. Poté udělala zpětnou revizi a zjistila, že cena vozidla byla stanovena chybně (prý kvůli korozi!). Nyní chce zpět doplatit polovinu vyplacené částky do 15 dnů a vyhrožuje, že pokud nezaplatím, budou nuceni přistoupit k dalším právním úkonům. Jak se mohu bránit? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jelikož k podrobnému posouzení Vašeho případu by bylo třeba znát potřebné podklady, pokusím se odpovědět alespoň obecně. Pojišťovna má povinnost nahradit způsobenou škodu, která odpovídá nákladům na uvedení vozidla v předešlý stav. V prvé řade je třeba zjistit, zda došlo opravou automobilu ke zvýšení jeho obvyklé tržní hodnoty (technické zhodnocení je v tomto směru bezpředmětné). Musí být přihlédnuto k obecné ceně automobilu před poškozením a k rozsahu tohoto poškození, což znamená, že od nákladů na opravu věci musí být odečtena částka odpovídající zhodnocení vozidla před opravou oproti původnímu stavu. V opačném případě by Vám vzniklo bezdůvodné obohacení zhodnocením věci. S ohledem na možný vznik bezdůvodného obohacení v důsledku opravy Vašeho vozidla je nutné zvažovat, zda byly náklady vynaloženy účelně a nezbytně tak, aby byla věc uvedena do původního stavu.