Pracovněprávní nároky: Vydávání stravenek

Nárok na stravenky

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s vydáváním stravenek - resp. datum vydání? V naší firmě se vydávají stravenky tak, že koncem dubna spočítám stravenky na květen – tj. květen má 21 pracovních dnů, v dubnu zaměstnanec neodpracoval 4 dny. Od pracovních dnů v květnu odečtu neodpracované dny (dovolenou, nemoc, služební cesty, aj.) v dubnu. Výsledek vzorového příkladu je tedy 17. Zaměstnanec v květnu obdrží 17 ks stravenek. Od letošního roku je v naší firmě zavedeno placení stravenek v hotovosti. Dříve byly stravenky strhávány z výplaty. Chtěla bych se proto zeptat, kdy zaměstnavatel musí/může vydat stravenky? Zaměstnanci vznikl nárok na 17 ks v květnu. Dne 2. 5. by si měl stravenky vyzvednout a zaplatit na pokladně danou částku? Co když ale bude mít zaměstnanec 2. 5. dovolenou, služební cestu, nemoc či jinou překážku, která mu zabrání vyzvednout si stravenky? Může mu být vydáno 17 ks stravenek v jiný den? Děkuji za odpověď. Navrátilová

Dobrý den,

právní nárok na stravenky automaticky nevzniká a tudíž je zcela na vůli zaměstnavatele, zda Vám je poskytne či nikoliv. Zaměstnavatel tedy může sám stanovit podmínky pro poskytování stravenek, přičemž jejich počet se odvozuje od počtu odpracovaných dní.

Domníváme se tedy, že nejlepším řešením je obrátit se přímo na svého zaměstnavatele.

Více se o nároku na stravenky dočtete zde https://www.vasenaroky.cz/poradna/pracovnepravni-naroky/stitek/narok-na-stravenky

S pozdravem,