Ostatní: Vydržení stavby po smrti majitele

Ostatní

Dobrý den! V roce 1982 otec převedl část pozemku s hospodářským stavením synovi za účelem stavby bytové jednotky. Přední část hospodářství se zbourala a byl zde vystavěn nový dům, část starého hospodářského stavení zůstala nezbourána a dále jej užívali otec s matkou. Pozemek pod tím vlastní syn. Mezi synem a jeho rodinou docházelo ke sporům a tak otec chtěl část pozemku s původní hospodářskou budovou od syna odkoupit zpět. Toto se však bohužel nepodařilo. Otec zemřel v r. 2000 a zanechal závěť v které píše, že si přeje, aby pozemek a starou budovu syn prodal zpět pozůstalé manželce. Toto se však nestalo a pozůstalá manželka užívá stavbu až dosud. Nyní (cca 2015-16) po spoustě let došlo ke kolaudaci rodinného domu. Náhledem do KN jsme zjistili, že stavební plocha byla rozdělena na dvě parcelní čísla s tím, že na jednom p. č. je rodinný dům a druhém p. č. jiná stavba. Takže nyní je již ta stará stavba na LV syna. Jak tuto situaci řešit? Jedná se vydržení stavby? Je nám k něčemu otcovo poslední vůle? Poraďte prosím. Moc děkuji.

Vážená paní,

z popsaného případu vyvozuji, že k převodu stavby spolu s částí pozemku došlo již v roce 1982. Bylo by nutné prozkoumat, zda mezi otcem a synem byla uzavřena kupní smlouva, či smlouva darovací. V prvém případě by bylo nutno zjistit, jakou část pozemku otec odprodal (zda spolu s ním i celé hospod. stavení). Ve druhém případě již bohužel dar nelze odvolat a přání zesnulého otce v závěti není právně závazné, neboť zůstavitel nemůže nakládat s věcí, která mu nepatří.

S pozdravem

Vaše nároky.cz

Zpět do Ostatní