Ostatní: Vydržení vlastnického práva

Vlastnické právo

Soused má postavený plot na mém pozemku již cca 20 let, kdy majiteli pozemku byly ještě mí rodiče. Od loňského roku jsem se stal majitelem nemovitosti já-syn. Nyní jsem zjistil jsem , že dle katastru nemovitostí sousedův plot zasahuje 1,5 po celé délce 20 m do mé zahrady. Mohu nějak legalizovat spornou hranici a souseda donutit plot odstranit? Dle katastrální mapy tvoří hranici pozemku jeho stodola-plot postavil 1,5 m před stodolu v našem pozemku. Platí zde právo držby? (a to i v případě pokud by neměl stavbu plotu ohlášenou)

Dobrý den,

v tomto případě se jedná o tzv. mimořádné vydržení, kdy není nutné, aby držitel prokázal právní důvod, na kterém se držba zakládá, a přesto může vydržet vlastnické právo k věci. To znamená, že právní důvod zde vůbec nemusí být – soused nemusí mít k dispozici žádnou kupní smlouvu apod. Neplatí to pouze v případě, že by se prokázal sousedův nepoctivý úmysl. Vydržecí doba je v případě mimořádného vydržení dvojnásobná oproti řádnému vydržení. U movitých věcí se jedná o 6 let, u nemovitých o 20 let.

Jestliže byl tedy Váš soused držitelem dané části pozemku po dobu 20 let a v dobré víře se domníval, že je jeho vlastníkem, tedy že plot vystavěl na svém pozemku, uplynutím vydržecí doby by vydržel vlastnické právo a stal se tak skutečným vlastníkem pozemku. Je zde však potřeba brát v potaz, že doba začala běžet ještě před dnem účinnosti nového občanského zákoníku.

Dle přechodných ustanovení nového občanského zákoníku se doba, která uběhla před dnem jeho účinnosti, do vydržecí doby samozřejmě započítává, nicméně v případě nemovitých věcí neskončí dříve než uplynutím pěti let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona (1. 1. 2014), tedy ke dni 1. 1. 2019.
Co se týče dobré víry držitele, starý občanský zákoník stanovuje, že pokud je držitel se zřetelem ke všem okolnostem v dobré víře o tom, že mu věc nebo právo patří, je držitelem oprávněným a v případě pochybností se má za to, že je držba oprávněná.
Skutečnost, zda soused měl stavbu plotu ohlášenou či nikoliv, je pro danou situaci nepodstatné, neboť je zde relevantní držba nemovité věci, nikoliv plot, který ji ohraničuje.

V tomto případě tedy k mimořádnému vydržení ještě nedošlo a bylo by proto z Vaší strany vhodné podat určovací žalobu. U soudu pak prokážete, že sousedův plot je vystavěn na Vašem pozemku a v případě úspěchu bude možné nařídit odstranění plotu, jakožto neoprávněné stavby.

Zpět do Ostatní