Pracovněprávní nároky: Vykázání neplaceného volno namísto dovolené

Dovolená

Dobrý den, v listopadu 2016 jsem podala výpoveď z pracovního poměru, který byl uzavřen na dobu neurčitou. (ukončení PP 31.1. 2017.) Do konce roku jsem musela vyčerpat všechnu dovolenou. V lednu jsem byla 10 dní v pracovní neschopnosti (11.1. - 20.1.). Po návratu do práce mi bylo nařízeno, mou přímou nadřízenou, čerpání 3 dnů dovolené (27.1., 30.1. - 31.1.), které jsem vyčerpala. Po zaslání výplatní pásky za měsíc leden 2017 jsem zjistila, že místo třech dnů dovolené mám vykázané 3 dny neplaceného volna. Může zaměstnavatel sám změnit zaměstnanci dovolenou na neplacené volno bez jeho vědomí? Měla jsem na dovolenou nárok? Musím uhradit nějaké poplatky (zdravotní a sociální)? Prosím, jak postupovat dál? Děkuji.

Zaměstnavatel nemůže neplacené volno zaměstnanci nařídit, ale zároveň se jedná o institut, který není v českém právu nijak upraven. Je tedy pouze na stranách prac. smlouvy, zda si možnost neplaceného volna sjednají, popř. je tato možnost zakotvena v interních směrnicích zaměstnavatele. V každém případě se musí obě strany na čerpání dohodnout.
Co se týče poplatků, během čerpání neplaceného volna se neplatí sociální pojištění ani daň z příjmu fyzických osob, ale zdravotní pojištění se platit musí. Za odvod zdravotního pojištění je vždy zodpovědný zaměstnavatel, zaměstnanec sám za sebe zdravotní pojištění nikdy platit nemůže. Jelikož ale o neplacené volno žádá zaměstnanec, požaduje většina zaměstnavatelů, aby příslušnou částku zdravotního pojištění hradil v plné výši zaměstnanec (faktickou platbu provede zaměstnavatel). Platba se většinou vyřídí v nejbližším výplatním termínu, kdy si zaměstnavatel částku strhne sám.
Ve Vašem případě bude, skoro bych řekl, nemožné dokázat zaměstnavateli, že jste se na oněch 3 dnech nedohodli.