Pracovněprávní nároky: Výkon práce, který není ve smlouvě

Spor se zaměstnavatelem

Nevim co mam dělat. Dostala jsem výpověď. Kvůli tomu,že nechci na farmářské trhy. Ve smlouvě mám jen prodavačku na krámku,žádné rozšíření nebylo smlouvy. Řekla jsem,že chci výpověď dvouměsíční. Zaměstnavatel mě tlačí dp toho abych podepsala výpověď s datumem 30.6, tedy abych končila 31.8. Ale o výpovědi padla řeč 26.7., když nepodepíši tak vyhrožuje že mi do důvodu napíše ztrátu důvěry jako ukončení. Nevim co mám dělat a jak se branit. Jsem po zkušební době, nastupovala jsem v únoru.

Dobrý den, v první řadě určitě nepodepisujte dohodu, mohla byste se tím připravit o případné odstupné. Jestliže chce zaměstnavatel s Vámi ukončit pracovní poměr, bude muset podat výpověď ze strany zaměstnavatele. Výpověď ze strany zaměstnavatele je však omezená zákonem. Zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr jen ze zákonem uvedených důvodů. Patří mezi ně například výpověď pro nadbytečnost, kdy však zaměstnavatel na Vaše místo nesmí zaměstnat nikoho jiného, nebo z důvodů, že se ruší provozovna, což však nejspíš není Váš případ. V obou případech by Vám navíc náleželo odstupné jeden až tři měsíce Vašeho platu a samozřejmě dvouměsíční výpovědní lhůta.

Zaměstnavatel Vás také nemůže nutit, abyste podepsala výpověď zpětně. Jedná se o nezákonný postup. Dejte si také pozor, aby se Vás zaměstnavatel nepokusil oblafnout tzv. výpovědí dohodu, tento termín vůbec neexistuje a rozhodně žádný takový papír nepodepisujte.

Jestli Vás i přesto zaměstnavatel vyhodí a nebude mít k tomu dostatečný důvod (to, že jste odmítla dělat práci, kterou nemáte ve smlouvě, rozhodně není důvodem k výpovědi), můžete ho žalovat za neoprávněnou výpověď, kdy Vám může náležet celkem vysoké odškodněné. V takovém případě Vám doporučíme se na nás co nejdříve obrátit. Zadat případ můžete ZDE nebo kdekoliv na našich stránkách.