Pracovněprávní nároky: Výkon práce po uznané nemoci z povolání

Nemoc z povolání

Dobry den,v roku 2014 mi zistili karpalne tuneli na obidvoch rukach,stredne tazky stupen.Aż 31.1.2017som bolą P.N.Uznali mi nemoc z povolani.Datum zjisteni nemoci 2014.Datum vyhotoveni posudku 26.6.2017.Ukoncenie PN.31.5.2018.Stym,że EMG je v poriadku a nemoc z povolani zanikla.To mi oznamil zavodny lekar pri pracovnelekarske prohlidky.Podla zavodneho lekara som zdrava a możem nastupit aj na poziciu kde nemoc vznikla.Pocas PN som mała cely cas rehabilitace tak niet divu,ze EMG je v poriadku,ale ma pravo poslat ma na tu istu poziciu?Oznamila som mu,ze sa na tu pracu necitim.Jeho odpoved bola,ze to uz je obecne onemocneni.Tak by som nemala narok na nic.Pretoze na inych poziciach su barvy na ktore mam alergiu.Prosim o radu vopred velmi dakujem.

Dobrý den,

pokud máte klinikou pracovního lékařství potvrzenou nemoc z povolání (karpální tunely), měl by Vám zaměstnavatel přidělit takovou práci, která odpovídá Vašemu zdravotnímu stavu. Pokud pro Vás nemá práci, která by vašemu zdravotnímu stavu, měla byste dostat výpověď ze zdravotních důvodů způsobených nemocí z povolání. V takovém případě by Vám náleželo odstupné ve výši až 12ti měsíčních průměrných platů.

Pokud po Vás zaměstnavatel požaduje vykonávat práci, která neodpovídá Vašemu zdravotnímu stavu, nejedná dle zákona a měla byste se bránit. Se zaměstnavatelem můžete také podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru, v dohodě však musí být uveden důvod nemoc z povolání. V tomto případě Vám také náleží až 12 měsíčních platů jako odstupné.

S pozdravem Vaše nároky.cz