Pracovněprávní nároky: Výkon práce ve výpovědi se neshoduje s pracovní smlouvou

Pracovní smlouva

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat ohledně pracovní smlouvy a výpovědí dohodou. Nejedná se o můj případ, ale o případ přítele. Ve smlouvě má napsané že bude pracovat jako řidič, izolatér a dělník. Se zaměstnavatelem ukončili pracovní poměr dohodou a zaměstnavatel mu napsal do dohody že byl pouze dělník. Chtěla bych se zeptat zda je to vůbec možné aby se výpověď neshodovala se smlouvou. Nemůže to mít nějaký vliv do budoucna, například si chce založit řemeslnou živnost jako izolatér - vyučení v oboru nemá, ale 6letou praxi ano, tedy podle výpovědi zřejmě ne. A zaměstnavatel není ochoten přepsat výpověď. Děkuji za odpověď. Hlavatá

Dobrý den,

údaje ve smlouvě by se samozřejmě s údaji v dohodě o ukončení pracovního poměru měly shodovat. Z Vašeho popisu však nevíme, zda Váš přítel podepsal dohodu nebo dostal výpověď. Jedná se totiž o dva různé úkony. Dohoda je oboustranná a s jejím zněním by měly souhlasit obě strany, pokud tedy Váš přítel dohodu již podepsal, souhlasil s jejím zněním a může být složité se domoci její opravy. Pokud by však Váš přítel dostal výpověď, která je jednostranná a podepisuje ji pouze zaměstnavatel, pak by se měl dožadovat její opravy.

Na druhou stranu nás moc nenapadají situace, jak by mohla tato nesrovnalost bránit v soukromém podnikání, nejsme však odborníci na zakládání živností, proto bohužel v této situaci přesněji neporadíme. Děkujeme za pochopení.