Pracovněprávní nároky: Vykonávám jinou práci, než je ve smlouvě

Pracovní smlouva

Dobrý den,pracuji jako obsluha plynové pece a řídím se podle místního provozního řádu a zaměstnavatel mi dává jinou práci (třeba zavážet zboží na třídění a spousta jiné) která není v provozním řádu, a tudíž se nemohu plně věnovat obsluze. Má na to právo a jak se mohu bránit, aniž by mě propustili (odbory nepracují).

Dobrý den,

zaměstnavatel má povinnost Vám přidělovat práci, která je sjednána v pracovní smlouvě, anebo která k ní nedílně náleží. Pokud ji Vám však nepřidělí, není to Vaše vina. Tedy abych Vám odpověděl na Vaši otázku, zda má právo Vám dávat zcela jinou, než dohodnou práci, ne nemá. Názorný příklad by byl, když by zaměstnavatel nutil osobu zaměstnanou na pokladně na opravu omítky, ve Vašem případě to takto jednoznačné není, jelikož slovo „obsluha“ je velmi obecné a může zahrnovat větší rozsah práce. Ve Vašem případě bych se pokusil o domluvu se zaměstnavatelem anebo se obrátit na lékaře, pokud byste onu práci nemohl vykonávat ze zdravotních důvodů.