Ostatní: Vyplacení bytu po rozvodu

Rozdělení majetku

Dobrý den, s manželem vlastníme byt v panelovém domě a oba jsme spoluvlastníci.Máme 2 děti. Manžel splácí hypotéku,ale od nás se již před rokem odstěhoval k nové partnerce, ale zatím rozvod neproběhl. S manželem vycházím stále dobře a řešíme vše v klidu. Dohodli jsme se, že hypotéku doplatí, je tam ještě dluh na 530 000,-. Na dalších krocích jsme se již nedohodli. Stále žiiu v nejistotě, co nastane,až dluh splatí? Chápu, že by měl na půlku bytu nárok a já bych ho měla vyplatit, jenže žádné peníze nemám a půjčku si brát také nemohu, protože nemám tak vysoký příjem. Prodej bytu nepřipadá v úvahu a ani by nám to situaci nevyřešilo. byt jednou zůstane dětem. proto jsem se chtěla zeptat, zda je možné, abych manžela nemusela nikterak vyplácet, že by svou polovinu přepsal na děti, tím pádem by měl jistotu, že já byt nikdy neprodám a nic z toho mít nebudu. Je takto možné vyřešit situaci, nebo jaké jiné možnosti mám? Snad jsem zadala dotaz aspoň trošku srozumitelně a brzy mi odpovíde. Moc děkuji a přeji pěkný podvečer. E.V.

Dobrý den,

vše záleží na dohodě, teoreticky je možné se s manželem domluvit např. na delším splátkovém kalendáři. Nicméně pokud dojde k rozvodu a k dělení majetku, budete povinna, pokud nemáte uzavřenou předmanželskou smlouvu, která to vylučuje, uhradit polovinu hodnoty bytu. Další možností by bylo nabídnout protiplnění za přenechání bytu (například automobil).

Zpět do Ostatní