Pracovněprávní nároky: Vyplácení nemocenské po skončení pracovního poměru

Nemocenská Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, podal jsem výpověď a pracovní poměr mě končí k 31.12.2016. V současné době jsem nemocen, vypadá to na období, které přejde až do následujícího roku. Jak je to s vyplácením nemocenské a případnou evidencí na úřadu práce v době po ukončení pracovního poměru. Děkuji za odpověď

Pěkný den,

dle Vámi popsaného nehraje roli, jestli jste onemocněl ve výpovědní době nebo ne, neboť zákaz výpovědi v ochranné době stanovený v Zákoníku práce (§54) se vztahuje na výpověď podanou zaměstnavatelem, nikoli zaměstnancem. Váš pracovní poměr tedy skončil 31.12. a pracovní neschopností či nemocenskou se neprodlužuje. Vyplácení nemocenské by záviselo na tom, jak dlouho jste nemocen etc., platí, že první tři dny pracovní neschopnosti nedostáváte nic, pak do čtrnáctého dne platí zaměstnavatel a následnou nemocenskou Česká zpráva sociálního zabezpečení. Evidence na úřadu práce je Vaše právo, nikoliv povinnost. Máte-li zájem o zprostředkování zaměstnání úřadem práce, podáte žádost u místně příslušného úřadu práce podle místa Vašeho trvalého pobytu. Pokud tak učiníte do tří pracovních dnů od skončení pracovního poměru, naváže doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání dnem následujícím po skončení pracovního poměru. Poté můžete žádost o vzetí do evidence podat kdykoliv s tím, že doba vedení v evidenci je od data podání žádosti. Tato doba je důležitá pro Váš nárok na podporu.