Pracovněprávní nároky: Vyplácení nemocenské po výpovědi ve zkušební lhůtě

Nemocenská

Dobrý den,jsem do konce ůnora ve zkušební lhůtě.Bohužel jsem onemocněla a jsem v PN.Zaměstnavatel mi dává výpověď dohodou.Nevím,jestli podepsat,kdo mi bude vyplácet ND.Jsem ID 1 stupně.Před nástupem do tohoto zam.jsem byla na úřadu práce,kde jsem nevybrala dávky.Mohu se tam po nemoci vrátit a budu mít ještě na něco nárok?Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Má rada zní, abyste dohodu nepodepisovala, neboť dohoda může být uzavřena i v době prac. neschopnosti, avšak výpověď nemůže být zaměstnavatelem dána dříve, než ukončíte prac. neschopnost. Druhá věc je možnost zaměstnavatele okamžitě zrušit prac. poměr. Pokud zaměstnanec ve zkušební době onemocní, je chráněn před skončením pracovního poměru ve zkušební době a zaměstnavatel ho tedy nesmí propustit. To ale platí jen prvních 14 kalendářních dnů pracovní neschopnosti, 15. kalendářní den už mu zaměstnavatel může vyrozumění o zrušení jeho pracovního poměru doručit. Zkušební doba se navíc prodlužuje o délku pracovní neschopnosti.

Po vašem odchodu ze zaměstnání se dostáváte do sedmidenní ochranné lhůty. Po tuto dobu ještě platí sociální pojištění, tedy pokud onemocníte na déle než dva týdny, budete dostávat dávky od správy sociálního zabezpečení - ovšem až od 15. dne nemoci. Jestliže jste se mezitím zaevidovali na úřadě práce, budete pobírat od 4. do 14. dne nemoci podporu v nezaměstnanosti. Pak přijdou na řadu dávky ze sociálního pojištění, které budete dostávat až do doby, než vás lékař uschopní. Vyplácení podpory se přeruší.

S podzravem