Právo na vaší straně

Pracovněprávní nároky: Vyplácení renty u nemoci z povolání

21.10.2015

Nemoc z povolání

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na vyplácení renty u nemoci z povolání.Byla mi přiznána nemoc z povolání,Chtěla bych vědět jestli se renta vyplácí pravidelně každý měsíc. Nebo jsou jiné termíny? A v případě nemoci,která nesouvisí s nemoci z povolání(napříkad nemoc zad,chřipka,angína atd....) je renta pozastavená nebo nikoliv. Mám ještě 4.roky do důchodu. Z jakého platu se vypočítává důchod.Jestli se počítá i renta do průměrného platu.Děkuji za odpověď. S pozdravem H.

Dobrý den,

dle § 271b zákoníku práce, náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti (tzv. renta) nebo při uznání invalidity přísluší zaměstnanci ve výši rozdílu mezi průměrným výdělkem před vznikem škody a výdělkem dosahovaným po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání s připočtením případného invalidního důchodu pobíraného z téhož důvodu.

Renta se vyplácí měsíčně, jedná se vlastně o takový doplatek ke mzdě, kterou jste pobírala před vznikem nemoci z povolání. V případě jiné nemoci samozřejmě renta pozastavena není a vyplácí se stále ve stejné výši.

Samotná výše renty se valorizuje každý rok, vždy dle nařízení vydávaných vládou.

Rentu je možné pobírat maximálně do 65 let věku.

Do vyměřovacího základu, ze kterého se určuje výpočtový základ pro vypočtení výše starobního důchodu, se započítává i tzv. renta.