Pracovněprávní nároky: Výplata bonusu za odpracovanou dobu

Bonus

Ukončila jsem k 31.12.2016 pracovní poměr na dobu ručitou. Za odpracovanou dobu mi podle smlouvy náleží bonus, který je závislý na hospodářském výsledku odpracovaného roku, který musí schválit vedení firmy. Toto rozhodnutí bude ve 4/2016. V tédobě budud pobírat starobní důchod. Je možné tento bonus vyplati ve 4/2016? Jak to bude ze sociální pojištěním a daněmi?

Dobrý den,

bonus určitě je možno vyplatit. Obecně je nejlepší nechat daňovou a účetní agendu na zaměstnavateli. Tento bonus je však pohyblivou složkou mzdy a tedy by měl být předmětem daně z příjmu. Pokud jako důchodce vyděláváte, jste povinna platit sociální pojištění (6,5 % ze mzdy). Vzhledem k povaze tohoto plnění bude ideální obrátit se s dotazem přímo na zaměstnavatele.