Pracovněprávní nároky: Výplata části sjednané výplaty formou prémií

Pracovní smlouva

dobrý den,ve smlouvě mám napsáno,že byla sjednána hodinová mzda ve výši 65,- Kč a k základní mzdě bude poskytnuta výkonostní prémie ve výši 100%.Takto je to doslovně.Problém je v tom,že mi nikdy celých 130,-Kč nedal a navíc mi dává pouze cca 10000-12000Kč na pásku a ostatní bokem,tedy nezdaněné.Jsem u firmy skoro 4 roky a je to podvod,kdy zrovna budu marodit a dostanu 6000 marodného a důchod taky nikde.Navíc se nic nemění ani když mám 200 hodin odpracoaných.Jak se mohu bránit a je nějaká šance dostat vše zpětně?Děkuji

Dobrý den,

Zaměstnavatel je samozřejmě povinen odměňovat Vaši práci podle pracovní smlouvy. To, že Vám platil pouze základ a zbytek mzdy Vám dával tzv. „na ruku“, je nutno považovat za postup, který je v rozporu se zákonem. Nutno však poznamenat, že i vy jste porušil zákon, když jste několik let na tento způsob výplaty mzdy přistupoval. K řešení porušení povinností zaměstnavatelem je příslušný inspektorát práce, který může dopravci uložit nápravu daného stavu či například pokutu. Bohužel vzhledem k okolnostem hrozí pokuta i Vám, tudíž Vám řešení touto cestou nedoporučuji.