Pracovněprávní nároky: Výplata nemocenské po ukončení PP změstnancem

Nemocenská

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat dne 31.12.2016.jsem ukončil pracovní poměr u zaměstnavatele výpovědí ze strany zaměstnance a od 29.12 2016 jsem na nemocenské, formuláře nemocenské a vyplacení náhrady mzdy jsem doručil zaměstnavateli, který mi sdělil, že nemocenskou mi žádnou vyplácet nebude, protože mi pracovní poměr skončil k 31.12.2016 a zároveň se nemůžu zaregistrovat na Ú.P.. Nevím jak dlouho budu v pracovní neschopnosti a chtěl jsem se zeptat kdo mi nemocenskou bude vyplácet, v jaké výši, od kdy. Rovněž se chci zeptat kdy se můžu zaregistrovat na Ú.P. a od kdy mě bude registrovat. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

náhrada mzdy z důvodu dočasné pracovní neschopnosti přísluší zaměstnanci pouze za dobu trvání pracovního poměru a navíc zaměstnavatel nehradí první tři pracovní dny. Čili vzhledem k Vámi popsané situaci Vám zaměstnavatel opravdu nemusí hradit náhradu mzdy.
Vzhledem k tomu, že Vám dočasná pracovní neschopnost vznikla v době trvání pracovního poměru, máte po 14 kalendářních dnech nárok na vyplácení nemocenské – tyto záležitosti řeší OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení). Žádost o zapsání na ÚP můžete podat den po ukončení pracovní neschopnosti.