Pracovněprávní nároky: Výpočet invalidního důchodu

Invalidní důchod

Dobrý den, přítel v lednu 2017 prodělal infarkt, doposud vykonával fyzicky náročnou práci a lékař mu nabídl částečný možná i lnýinvalidní důchod. Měla bych dotaz, zda je omezen přivýdělek k důchodua z čeho se důchod počítá. Děkuji. Horáková

Dobrý den,

problematiku invalidního důchodu upravuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Výše důchodu se skládá ze dvou složek, a to základní a procentní výměry. Základní výměra se určuje procentní sazbou z průměrné mzdy, procentní výměra procentní sazbou z výpočtového základu. Podle § 41 uvedeného zákona se výše invalidního důchodu stanovuje následovně:

Výše základní výměry v roce 2017 činí 2 550 Kč měsíčně.

Výše procentní výměry invalidního důchodu se stanoví procentní sazbou z výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění a dopočtené doby získané do dosažení důchodového věku, a to v závislosti na stupni invalidity.

Výpočtový základ se počítá dle § 15 zmíněného zákona. Nejprve je nutno si spočítat redukční hranice. První redukční hranice činí 44 % průměrné mzdy, druhá pak 400 % průměrné mzdy. Dále je nutno stanovit osobní vyměřovací základ dle § 16 tohoto zákona. Z tohoto vyměřovacího základu následně spočítáte výpočtový základ dle § 15 odst. 2 uvedeného zákona.

Procentní sazba výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění činí:

u invalidního důchodu pro invaliditu prvního stupně 0,5 % výpočtového základu

u invalidního důchodu pro invaliditu druhého stupně 0,75 % výpočtového základu

u invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně 1,5 % výpočtového základu

Ustanovení o nejnižší procentní výměře invalidního důchodu ve výši 770 Kč měsíčně zůstává v platnosti, a to bez ohledu na stupeň invalidity. Více informací o invalidních důchodech můžete nalézt zde http://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/davky/invalidni-duchody.htm. Přivýdělek v invalidním důchodu není zákonem omezován. Pracovní činnost však musí být přizpůsobena zdravotnímu stavu invalidního důchodce.