Pracovněprávní nároky: Výpočet mzdy u řidiče autobusu

Mzda

Pracuji jako řidič autobusu.Mzda se skládá s odměny za jízdu a odměny za čekání mezi spoji.Zaměstnavatel nám počítá do průměrné mzdy na dovolenou jen odměnu za jízdu. Je tento jeho postup správný.My se domníváme,že čekání mezi spoji je překážka v práci ze strany zaměstnavatele a mzda za ni by se měla počítat do průměrné mzdy.

Dobrý den,
zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období, kterým je předchozí čtvrtletí. Čili náhrada za dovolenou by se měla počítat se mzdy, kterou jste prokazatelně obdrželi, resp. průměrná reálná mzda za poslední čtvrtletí, tedy i s odměnami. Můžete podat podnět na příslušný Inspektorát práce, který může prošetřit chování zaměstnavatele a případně sjednat nápravu.