Ostatní: Výpočet nároku na porodné

Porodné

5.1.2017 jsem vám zasílala dotazohledně nároku na porodné,na který jste mi odpověděli,že když se dítě narodilo v září počítá se nárok za čtvrtleí před porodem za červen,červenec a srpen,ale na úřadu mi tvrdí že je to za duben ,květen a červen,kdy v dubnu dostala snacha nemocenskou za únor a březen,tak nevím co je správně.Děkuji Stanková

Vážená paní Stanková,

bohužel, z naší strany došlo k drobnému pochybení, za což se Vám velmi omlouváme. Omlouváme se také za vzniklé nepříjemnosti.

Na úřadě mají v tomto případě, bohužel, pravdu. Rozhodný příjem se pro porodné počítá za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém se narodilo dítě, v souladu s § 6 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Ve Vašem případě to budou měsíce duben, květen a červen, tedy druhé kalendářní čtvrtletí, neboť dítě se narodilo v měsíci září, které spadá do třetího kalendářního čtvrtletí.

Nicméně vždy by měly být příjmy počítány do čtvrtletí, do nichž náleží měsíce, za které byly příjmy vyplaceny. Kdy došlo k reálnému vyplacení příjmů, není pro tuto záležitost podstatné. Jestliže Vám tedy nemocenské za únor a březen bylo započteno do druhého kalendářního čtvrtletí, došlo ze strany úřadu k pochybení.

Jestliže Vám přišlo neoprávněné zamítnutí žádosti o dávku porodného, je možné podat odvolání do 15 dnů od doručení rozhodnutí. Toto odvolání by mělo být adresováno na Ministerstvo práce a sociálních věcí, přičemž se podává k úřadu, který Vám žádost zamítl. Jestliže však Vaše snacha nebyla poučena o možnosti odvolat se, prodlužuje se tato lhůta až na 90 dnů.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše nároky.cz

Zpět do Ostatní