Pracovněprávní nároky: Výpočet nároku za pracovní úraz

Pracovní úraz

Dobrý den chci se zeptat v práci mi spadla Euro paleta na nohu ..Jsem v pracovní nechopnosti uz 3 týden a na neschopence mám pracovní úraz.. chci se zeptat kolik mi bude náležet z nemocenské a jestli budu mít uznané něco z pojištovny Jsem zaměstnaný jako operatér výroby čerpadel .. Již druhým rokem smlouvu mám na neurčito ale nevím jak to v tomdle případě je nikdy jsem neměl pracovní úraz proto jsem obracím s prosbou na vás předem děkuji za odpověd jestli můžete odepište mi na Email: Plachý Milan

Dobrý den,

nemocenské Vám bude náležet od 15. dne pracovní neschopnosti ve výši 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Ten si můžete vypočítat následovně. Nejprve je nutno si vypočítat denní vyměřovací základ. Ten zjistíte tak, že započitatelný příjem (tedy veškerý příjem podléhající odvodu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti) vydělíte počtem pracovních dnů.

Z tohoto denního vyměřovacího základu pak musíte vypočítat redukovaný vyměřovací základ, a to tak, že podle výše částky denního vyměřovacího základu započítáte určité procento. Procenta jsou stanovena redukčními hranicemi následovně:

z částky do 942 Kč/den započítáte 90%

z částky od 942 Kč/den do 1 412 Kč/den započítáte 60%

z částky od 1 412 Kč/den do 2 824 Kč/den započítáte 30%

K částce nad 2 824 Kč/den se nepřihlíží.

Ze získaného redukovaného vyměřovacího základu Vám bude ze strany OSSZ náležet částka ve výši 60 % za každý pracovní den, kdy jste se z důvodu pracovní neschopnosti nemohl dostavit do práce.

Ze strany pojišťovny by Vám případně mohl vzniknout nárok na bolestné a v případě trvalých následků také nárok na náhradu za ztížení společenského uplatnění. Zaměstnavatel by měl v takovém případě předat záznam o pracovním úraze pojišťovně, která by se jím měla dále zabývat.