Pracovněprávní nároky: Výpočet nemocenské za pracovní neschopnost

Nemocenská

Dobrý den, prosím,jak se mi bude počítat nemocenská, když jsem marodila od poloviny listopadu do konce března a teď po 6 týdnech v práci jsem opět v neschopnosti.Moje nemocenská činila 501 Kč na den,ale teď nevím, z čeho se mi bude počítat .Děkuji za odpověď Pavlíková

Vážená pí. Pavlíková

Na pracovní neschopnost samozřejmě lze nastoupit opakovaně. Pokud pracovní neschopnost ukončíte a například po několika dnech na ni znovu nastoupíte, bude ve všech směrech posuzována jako nová pracovní neschopnost. To znamená, že první tři dny budou neplacené, od 4. do 14. dne nemoci Vám bude nemocenskou vyplácet zaměstnavatel a od 15. dne OSSZ. Co se týče délky nemocenské, tak maximální podpůrčí doba - tedy doba, po kterou máte nárok na nemocenskou - činí 380 kalendářních dní. Do této podpůrčí doby se započítávají i doby předchozích pracovních neschopností spadajících do období 380 kalendářních dnů před vznikem současné pracovní neschopnosti. Pro nárok na čerpání další plné podpůrčí doby je zapotřebí odpracovat alespoň 190 kalendářních dní. V opačném případě Vám náleží podpora pouze za dobu, která Vám zbývá z oněch 380 dnů.