Pracovněprávní nároky: Výpočet renty podle hrubého výdělku

Nárok na rentu

Dobrý den, prosím o informaci. 31.1.2015 byla manželka propuštěna pro nadbytečnost. Při výstupní prohlídce byla odeslána na vyšetření s podezřením na nemoc z povolání. Toto se potvrdilo k 9.2.2015. Od 11.5.2015 si našla jinou práci (bohužel méně placenou), kterou může vykonávat dle svého zdravotního stavu. Požádala tedy o rentu. Pojišťovna však požaduje pro výpočet renty doložit pravděpodobný hrubý výdělek, kterého by dosáhla nebýt nemoci z povolání. Toto potvrzení má vystavit jiný zaměstnavatel, než bývalý. Má na to pojišťovna právo žádat takový doklad? Děkuji M.

Dobrý den,

renta musí dorovnat rozdíl mezi příjmem Vaší manželky před nemocí a po jejím vypuknutí, tudíž pojišťovna je oprávněna žádat doklad o hrubé mzdě od bývalého zaměstnavatele, u kterého vznikla nemoc z povolání (poslední 3 odpracované měsíce) a od aktuálního zaměstnavatele. Náhrada se vyplácí i za dny pracovní neschopnosti.