Pracovněprávní nároky: Výpověď dohodou u doby určité

Spor se zaměstnavatelem

Dobrý den, od 1.2.2016 jsem zaměstnána u firmy v tzv. chráněné dílně, jsem v ČID. Prac. smlouva je na dobu určitou do 1.7.2016. Tato smlouva mi byla v květnu 2016 prodloužena s platností od 2.7.2016 do konce roku 2016. Od 1.června 2016 odešla naše vedoucí chráněné dílny a jednatelka firmy, se kterou mi byla pracovní smouva prodloužena. Název a majitel firmy se nezměnil. Nyní jsem se od nového vedoucího dozvěděla, že firma od 1.8.2016 pro mě nebude mít práci a že se mnou ukončí pracovní poměr. Chci se zeptat, zda mohu dostat výpověď dohodou, na což bych nechtěla přistoupit, nebo s dvouměsíční výpovědní lhůtou, nebo zda je zaměstnavatel povinen mě zaměstnávat do konce doby smlouvy a za 2. zda bych měla nárok na odstupné, když mi smlouva končí až 31.12.2016 ? Děkuji mockrát za odpově´d

Dobrý den, pro Vás je nyní důležité, abyste nepodepisovala dohodu. Ve chvíli, kdy podepíšete dohodu, ztrácíte nárok na odstupné, případně další nároky. Určitě tedy žádnou dohdou nepodepisujte, jestliže Vás chce zaměstnavatel vyhodit, bude Vám muset podat výpověď, kdy Vám vzniká nárok na odstupné.

Abyste byla v obraze:

Výpověď je jednostranné právní jednání (podává Vám ji zaměstnavatel, pro její platnost není potřeba Vašeho podpisu).

Dohoda je dvoustranné právní jednání (jedná se o dohodu mezi zaměstnacem a zaměstnavatelem a k její platností je potřeba dvou podpisů).

Slovní spojení výpověď dohodou v právním světe neexistuje! Nenechte se jím tedy zmást.

Jednoduše řečeno, buď s ukončením pracovního poměru souhlasíte, a tedy podepíšete dohodu, nebo nesouhlasíte a je Vám dána výpověď. Pokud Vám je dána výpověď, máte nárok nejen na výpovědní lhůtu, která trvá min. 2 měsíce, ale také na odstupné. Zaměstnavatel Vám navíc může dát výpověď pouze v případě, že má k tomu zákonem stanovený důvod. Nejčastějším důvodem je nadbytečnost zaměstnace. Pokud by Vám zaměstnavatel dal výpověď bez udání důvodu, nebo jeho důvod nebyl pravdivý (vyhodil by Vás, ale na Vaše místo by dosadil někoho jiného), můžete podat nesouhlas s výpovědí. V takovém případě je ale nutné co nejdříve zaměstnavatele informovat o tom, že s výpovědí nesoudhlasíte a přejete si dále pokračovat v pracovním poměru, následně se ideálně obrátit na právníka. Můžete na naší společnost. Náležet Vám může nejen právoplatné odtupné, ale i náhrada mzdy.

Pokud se budete domnívat, že zaměstnavatel nepostupoval tak, jak má. Můžete se na nás obrátit. Váš případ posoudíme zdarma.

ZADAT PŘÍPAD K POSOUZENÍ ZDARMA