Pracovněprávní nároky: Výpověď kvůli nemoci z povolání

Nemoc z povolání

Dobrý den, chci se zeptat, byla mi uznána nemoc z povolání karpálních tunelu. Když dám sama výpověd bez nároku na 12cti měsíční odstupné a najdu si práci měně placenou, zda mám nárok na rentu tj.na měsíční doplacení mého původního výdělku. Děkuji F.

Dobrý den, zákoník práce přiznává na odstupné ve výši dvanáctinásobku průměrného výdělku zaměstnancům v případě výpovědi dané zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z téhož důvodu (tento důvod však musí být v dohodě vyjádřen).

Zaměstnavatel Vás podle § 41 zákoníku práce musí v případě nemožnosti vykonávat Vaší práci pro nemoc z povolání převést na jinou práci - pokud by tato byla méně placená, pak by Vám příslušela náhrada na ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti. Pokud by pro Vás takovou práci neměl, může Vám dát výpověď z výše uvedeného důvodu s odstupným, což by pro Vás bylo v případě úmyslu opustit stávající zaměstnání nejvýhodnější.

Pokud jste si již našla nové zaměstnání a nechtěla byste přijmout nabídku převedení na jinou práci, nemusíte svému současnému zaměstnavateli výslovně zmiňovat důvod, a můžete se pokusit rozvázat pracovní poměr dohodou nebo podat výpověď. Pokud podáte výpověď sama, nárok na odstupné ztrácíte, jak správně uvádíte v dotazu. Nicméně přesto Vám doporučuji zkusit se se zaměstnavatelem dohodnout s uvedením pracovní nemoci jako důvodu ukončení pracovního poměru, nebo počkat nějakou dobu, zda Vám nebude nucen dát výpověď, abyste o nárok na odstupné nepřišla.

Náhrada za ztrátu na výdělku podle § 271b zákoníku práce se neváže na konkrétního zaměstnavatele. Jde o nahrazení výdělku, který se Vám sníží z důvodu nemocí omezené pracovní schopnosti. Pokud by jiná práce nabídnutá zaměstnavatelem byla lépe placená nežli Vámi vybrané zaměstnání, byl by zaměstnavatel povinen Vám vyplácet jen tento rozdíl („renta“ by tak byla nižší).