Pracovněprávní nároky: Výpověď při nástupu na mateřskou

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, k 30.6. mi končí pracovní smlouva. Od 1.2. jsem na neschopence. S tim, že od 1.8. bych měla nastoupit na mateřskou?Může mi dat zaměstnavatel výpověď k tomu 30.6. A mám nárok na půlroční mateřskou od zaměstnavatele?

Vážená paní,

je otázkou, zda skončení pracovního poměru bylo dáno výpovědí, nebo uplynutím doby u smlouvy na dobu určitou. V prvním případě je možnost dát výpověď těhotné ženě pouze v případě, že se organizační složka zaměstnavatele ruší. Ve druhém případě se bohužel jedná o objektivní skutečnost uplynutí času, kdy pracovní poměr skončí bez vůle obou stran pouhým dojitím doby. Pokud budete v den ukončení pracovního poměru prokazatelně těhotná, poběží vám od tohoto dne 180denní ochranná lhůta, Pokud v této ochranné lhůtě nastoupíte na peněžitou pomoc v mateřství (nastupuje se 6. týdnů před termínem porodu), budete mít na ni nárok. Peněžitá pomoc v mateřství se bude vypočítávat z hrubého příjmu ze zaměstnání.

S pozdravem, Vaše nároky.cz