Pracovněprávní nároky: Výpověď při podezření na nemoc z povolání

Nemoc z povolání

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jak je to s výpovědí při podezření na nemoc z povolání. Musí dát výpověď zaměstnavatel, nebo mohu dát sama a nepřijít tím o odstupné? Stačí když mi lékařka napíše zprávu, že nemůžu ze zdravotních důvodů (podezření na nemoc z povolání) práci vykonávat?. Děkuji za odpověď. Pustinová Drahomíra

Dobrý den,

pokud kvůli rozhodnutí kliniky pracovního lékařství nemůžete vykonávat danou práci pro ohrožení nemocí z povolání, zaměstnavatel Vás k jejímu výkonu nemůže nutit a má povinnost Vás přeřadit na jinou práci. Pokud tuto jinou práci pro Vás nemá, může Vám dát výpověď a bude Vám náležet odstupné. Pokud ukončíte pracovní poměr sama, na odstupné nárok nevzniká.