Pracovněprávní nároky: Výpověď při nemoci z povolání

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, pročítám Vaši poradnu a dodala jsem si odvahy zeptat se také. Během roku jsem prodělala tři operace rukou kvůli onemocnění karpalních tunelů (pravou ruku 1X levou 2X). Jsem tedy již přes rok na nemocenské (žádost o prodloužení podána), v práci mi řekli, že až domarodim mám podat výpověď. Když jsem odvětila, že ji já podávat nebudu, personální mi řekla, že mi stejně závodní lékař nedovolí nadále pokračovat v mé profesi (šiji autopotahy z kůže) a že pro mě stejně jinou práci nemají, tak že stejně skončím... Jak se prosím mohu bránit? Mám právo na nemoc z povolání? Před podpisem smlouvy jsem byla u ZL na EMG bez nálezu... Po roce těžký syndrom KT, poslední operace 26.4.2017. Předem děkuji za odpověď

Vážená paní,

nejlepší je vždy se se zaměstnavatelem dohodnout. Pokud Váš ošetřující lékař, popř. závodní lékař skutečně zaznají, že již nejste schopna práci vykonávat, má zaměstnavatel povinnost Vám přidělit takové pracovní místo, které odpovídá Vašim schopnostem. Pokud toto není možné, zkuste se domluvit na skončení prac. poměru dohodou. V případě výpovědi zde vyvstává otázka, jestli je Vaše nemoc způsobená prací, či zda se jedná o genetickou predispozici (podle seznamu nemocí z povolání by se o nemoc z povolání jednat mohlo: Nemoci periferních nervů horních končetin charakteru ischemických nebo úžinových neuropatií při práci s vibrujícími nástroji a zařízeními). V případě, že Vám tato nemoc bude uznána jako nemoc z povolání, máte právo jak na náhradu bolestného za operace, tak na náhradu za ztrátu na výdělku během prac. neschopnosti, odchodné ve výši 12-násobku prům. platu (v případě skončení prac. poměru dohodou, popř. výpovědí danou Vaším zaměstnavatelem) a dále na dorovnání výdělku po skončení prac. neschopnosti. V případě Vámi dané výpovědi Vám odchodné nenáleží! V případě, že se se zaměstnavatelem nedohodnete, nebojte se Váš případ zadat naší společnosti a my tento zdarma posoudíme.