Pracovněprávní nároky: Výpověď pro nadbytečnost a odstupné

Odstupné

Dobrý den. Jsem u zaměstnavatele 2.rokem ( vždy smlouva na dobu určitou na 1 rok ). Od letošního března jsem na nemocenské a lékař mě neuschopní pro trvání zdravotních problémů. Šéf mi chce dát výpověď, po nástupu do práce. Protože nemám jiné pracovní místo, s dohodou nebudu souhlasit. Budu trvat na výpovědi pro nadbytečnost s 2 měsíčním odstupným. Jak bude řešena výpověď, kterou dostanu v říjnu ( předpokládaná doba nástupu do práce ), a znovu onemocním a tuto nemocenskou bych měla déle než mám konec pracovní smlouvy? Podotýkám, že mám smlouvu do 31.12.2018 . Kdy začne běžet výpovědní doba? A bude mi v tomto případě náležet odstupné? Jak jsem již uvedla v předchozím dotazu, předpokládaná doba mé nemocenské bude do října. Zajímalo by mě, zda může lékař, ve výjimečných případech ( v září svatba syna, bydlícího 240 km daleko ), dát pacientovi vycházky v době nemocenské na delší dobu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

jestli situaci správně chápeme k 31.12.2018 Vám končí smlouva na dobu určitou. Pokud Vám zaměstnavatel smlouvu neprodlouží, nemusí Vám posílat výpověď, smlouvá automaticky skončí dnem 31.12.2018 a nárok na odstupné v tomto případě nevzniká. Pokud by Vám chtěl zaměstnavatel dát výpověď dříve, může tak učinit pouze ze zákonem stanovených důvodů, pokud byste tedy byla skutečně v práci nadbytečná, tak by Vám mohla být dána výpověď z nadbytečnosti a vy byste měla nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu plus odstupné dle odpracovaných let. Výpovědní doba Vám začne běžet prvního v následujícím měsíci od podání výpovědi.

Ohledně dotazu propustky od lékaře Vám bohužel nejsme schopni odpovědět, nejde o naši kompetenci.

S pozdravem Vaše nároky.cz