Pracovněprávní nároky: Výpověď pro nemoc z povolání

Nárok na odstupné

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli mi můžou dát výpověď z práce, pokud mě z důvodu uznané nemoci z povolání přeřadili na jinou pozici, nicméně z důvodu jiné nemoci (která se vyskytla až po přeřazení) nemohu vykonávat ani tuto činnost? Náleží mi v případě výpovědi odstupné a renta z uznané nemoci z povolání? Moc děkuji za odpověď, Lucie B.

Vážená paní,

V případě, že nejste z důvodu nemoci z povolání schopna vykonávat svou práci, má zaměstnavatel povinnost Vás přeřadit na takovou pozici, jejíž výkon pro Vás nepředstavuje problém. Pokud toto přeložení je na pozici, která pro Vás není vhodná, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele (neboť pokud byste neonemocněla nemocí z povolání, nemusela byste být přeřazena na jinou pozici, u které se zjistil Váš následný zdravotní problém). V takovém případě trvá Váš nárok na odstupné ve výši 12ti-násobku průměrného platu a rentu, kterou Vám musí zaměstnavatel vyplácet z průměrného výdělku, kterého jste dosahovala na pracovní pozici před uznáním nemoci z povolání.

S pozdravem, Vaše nároky.cz