Pracovněprávní nároky: Výpověď v době neplaceného volna

neplacené volno

Dobry den, mam nasledujici dotaz. V rijnu 2018 mne konci rodicovsky prispevek, syn by mel nastoupit od zari do MS, ale bohuzel ho nevzali. Se zamesnavatelem jsme se predbezne dohodli na neplacenem volnu bud do konce roku 2018 (mozna by mohla hlidat babicka) nebo do jeho 4 let. Vim, ze po tretim roce uz neni ochrannna doba pred vypovedi. A vzhldem k tomu, ze se behem me rodicovske zmenilo vedeni, tak nevim , co cekat. Za jakych okolnosti muze zamestnavatel dat zamestnanci vypoved v dobe neplaceneho volna? Je duvodem, ze na me misto prijme osobu na dobu neurcitou a ja dostanu vypoved z nadbytecnosti nebo abych dostala vypoved pro nadbytecnost, tak se musi stat v organizaci nejaka organizacni zmena a musi byt misto zruseno. Jedna se o vedouci pozici. Muze me zamestnavatel po skonceni neplaceneho volna zaradit na praci s nizsim financnim ohodnocenim, jinou pracovni dobou napr. 12ti hodinova prac. doba + vikendy? Co kdyz bych s takovymi podminkami nesouhlasila? Mam narok na odstupne? Popr. kdy mam narok na ostupne? Kdyz bych v dobe neplaceneho volna otehotnela, muze mne zamestnavatel i presto dat vypoved? A kdyz bych byla v dobe neplaceneho volna tehotna, muzu toto volno ukoncit a prejit nna pracovni neschopnost? Musi s timto predcasnym ukoncenim souhlasit vedeni? Dekuji za odpovedi.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že se jedná o neplacené volno sjednané se zaměstnavatelem mimo jeho zákonné povinnosti poskytování neplaceného volna, je možné, že nové vedení bude požadovat změnu. Zaměstnavatel je oprávněn dát Vám výpověď, pokud samozřejmě uvede důvod § 52 zákoníku práce. Pro nadbytečnost můžete být propuštěna pouze v případě, že se Vaše pozice stala nadbytečnou, nikoliv proto, že místo Vás zaměstnavatel přijme jiného zaměstnance. Po skončení neplaceného volna byste měla nastoupit na svou původní pozici, pokud existuje, pokud ne, pak Vám zaměstnavatel musí nabídnout dle svých možností srovnatelnou práci. Na odstupné máte nárok, jestliže by Vás zaměstnavatel propustil z organizačních důvodů, příp. jste spolu uzavřeli dohodu z týchž důvodů. Jestliže v době neplaceného volna otěhotníte, již se nacházíte v ochranné době, po kterou platí zákaz výpovědi ze strany zaměstnavatele. Volno můžete ukončit a přejít do pracovní neschopnosti, ovšem k tomu bude samozřejmě potřeba rozhodnutí lékaře.