Pracovněprávní nároky: Výpověď ve zkušební době po nástupu na nemocenskou

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, známý nastoupil přes agenturu do zaměstnání 15.12.2016. Minulý týden mu otekli ruce v práci, byl poslán k lékaři a ten mu vystavil neschopenku. Firma mu bude proplácet prvních 14 dní nemoci, pak by měla platit sociálka. Ale Agentura, přes kterou do firmy nastoupil mu vzkázala, že po 14 dnech trvání neschopnosti se má dostavit pro výpověď. Jak má prosím v tomto případě postupovat? Může s nin agentura rozvázat pracovní poměr, když je v neschopnosti? Děkuji

Dobrý den,

z Vašeho dotazu nevyplývá, jestli má Váš známý sjednanou zkušební dobu. Usuzuji, že ano, protože pokud zaměstnanec onemocní ve zkušební době, tak je podle § 66 odst. 1 zákoníku práce chráněn pouze prvních 14 dnů, poté již může dostat výpověď. Naopak pokud již má ukončenou zkušební dobu, tak je v ochranné době, kdy mu zaměstnavatel podle § 53 odst. 1 písm. a) nesmí dát výpověď po celou dobu pracovní neschopnosti.