Pracovněprávní nároky: Výpověď z důvodů opakované dlouhodobé neschopnosti

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, v roce 2015 jsem byla v neschopnosti od 4.3. do poloviny listopadu 2015. Během té doby jsem prodělala několik operací (operace cysty po které mi prasklo střevo, akutní operace a vytvoření umělého vývodu, následné zanoření stomie). 10.11. 2016 jsem opět musela nastoupit do nemocnice a to tentokrát na dvě operace najednou: operace kýly v jizvě a totální hysterektomie), po této operaci došlo k pooperačním komplikacím a ochrnula mi pravá bránice, v současné době jsem stále na nemocenské do docházím na plicní rehabilitace do nemocnice a stav ještě tak měsíc potrvá. Předpokládaný nástup do práce tak od dubna 2017. Včera jsem se od kolegyně dozvěděla, že mě chce můj zaměstnavatel vyhodit z důvodů opakované dlouhodobé neschopnosti. Až do této doby jsem nikdy nemocná nebyla. Existuje vůbec taková možnost, aby mě kvůli těmto dvěma neschopnostem vyhodil? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zaměstnavatel může se zaměstnancem ukončit pracovní poměr jen ze zákonem stanovených důvodů uvedených v zákoníku práce. Jestliže máte se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou, končí Vám pracovní poměr uplynutím této doby i přes skutečnost, že jste v pracovní neschopnosti. Pokud máte pracovní poměr na dobu neurčitou a jste v pracovní neschopnosti, nemůže Vám dát zaměstnavatel výpověď, kromě zákonem stanovených výjimek, kterými je rušení zaměstnavatele či jeho části, přemístění zaměstnavatele nebo jeho části, z důvodů vedoucích k okamžitému zrušení pracovního poměru. Pro důvod, že máte špatný zdravotní stav, Vás zaměstnavatel může propustit v případě, že již po ukončení léčby nebudete schopna vykonávat danou práci. V takovém případě Vám bude náležet odstupné. Pokud by Vám zaměstnavatel odmítl odstupné vyplatit, můžete se obrátit na společnost Vaše nároky.cz.