Pracovněprávní nároky: Výpověď ze strany zaměstnance a odstupné

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den. Pracuji ve firmě asi 28 let.Tento rok mi zjistili vyhřez ploténky.Od Ledna jsem na nemocenské.Po 7,5 měsících jsem nastoupila do práce a preventivní prohlídkou jsem prošla s omezením zvedaní těžkých břemen a práce v předklonu. Zaměstnavatel mi zdělil že pro mě práci nemá a vrátil mě zpět k lékaři zda mohu zvedat břemena od 3 do 15 kg. Než jsem stačila tuto věc vyřídit seklo mně znova,skončila jsem v nemocnici a zase na nemocenské.Půjdu v lednu na operaci a jelikož mi končí nemocenské dávky budu žádat invalidní důchod. Kdybych podala do konce roku výpovědˇ ze zdravotních důvodů dostala bych odstupné? Děkuji za odpovědˇ

Dobrý den,

odstupné náleží zaměstnanci pouze v případě, že je pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnavatele nebo případně dohodou o ukončení pracovního poměru. Proto tedy nedoporučuji podávat výpověď , ale požádat na Okresní správě sociálního zabezpečení o prodloužení podpůrčí doby, případně o invalidní důchod.

Doporučil bych Vám po skončení nemocenské nadále chodit do práce a oznámit zaměstnavateli, že jste připravena vykonávat pracovní činnost (samozřejmě s ohledem na Vaše omezení). Pokud Vám zaměstnavatel práci nepřidělí, jedná se o jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele a pokud nemáte pracovní dobu rozvrženou pomocí konta pracovní doby, přísluší Vám náhrada mzdy v plné výši. Tato situace dříve nebo později donutí Vašeho zaměstnavatele, aby Vám dal výpověď pro nadbytečnost. Je tedy na Vás, abyste vydržela do vytouženého rozvázání pracovního poměru pro nadbytečnost a rozhodně nepodepisovala jiný způsob ukončení pracovního poměru.